Łysienie jest jednym z bardziej wstydliwych, ale też nieestetycznych zmian w organizmie. Niestety współczesna medycyna nie znalazła jednoznacznych przyczyn powodujących wypadanie włosów, leczenie zaś potrafi być mocno nieskuteczne. Wynika to również z samego faktu, że łysienie przez dermatologów często nie jest traktowane jako objaw szerszego schorzenia, ale po prostu naturalny proces. Nie prowadzi się więc kompleksowej diagnozy, tylko zleca mało skuteczne preparaty.

Z pytaniem „co na wypadanie włosów?” warto wybrać się do więcej niż jednego lekarza, ale nie nabierać się na żadne cudowne preparaty. Na rynku nie ma żadnego preparatu i urządzenia gwarantującego całkowitą skuteczność. Są oczywiście środki, dzięki którym w większości przypadków da się skutecznie ograniczyć wypadanie włosów. Leczenie jednak dobrze jest poprzedzić odpowiednią diagnozą, bo znalezienie przyczyny (może być to np. stres lub zmiany hormonalne) potrafi znacząco ułatwić leczenie łysienia. Obecnie najpopularniejsze są następujące metody:

Leczenie farmakologiczne

Leczenie łysienia za pomocą środków farmakologicznych stosuje się przede wszystkim w łysieniu plackowatym. Standardowo wykorzystuje się do tego kortykosteroidy, które wykazują dość wysoką skuteczność przy niewielkich skutkach ubocznych. Im wcześniej terapia zostanie rozpoczęta, tym większy prawdopodobieństwo zatrzymania łysienia i ponownego przyrostu włosów. Kortyzon najczęściej stosuje się w postaci miejscowo nakładanego kremu, rzadziej bardziej ogólnie działających tabletek (a nawet zastrzyków).

O ile leczenie łysienia miejscowe niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań (m.in. trądzik, podrażnienia), to przyjmowanie kortykosteroidów w formie tabletek jest dużo bardziej niebezpieczne. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzeń ciśnienia, nagłego wzrostu wagi, wahań nastroju, a nawet podniesienia ryzyka powstania osteoporozy. W związku z tak rozległymi skutkami ubocznymi terapia tabletkami przepisywana jest tylko przy nieskuteczności innych metod leczenia.

Środki naturalne

Bardzo popularne staje się stawianie na preparaty wytwarzane ze składników pochodzenia naturalnego. Są one bezpieczniejsze dla organizmu i nie zaburzają pracy organizmu (jak np. farmakoterapia). Powszechnie stosowany jest aloes, który wykazuje również dużą skuteczność w leczeniu stanów zapalnych, łuszczycy. Przy łysieniu przypuszcza się, że ma bezpośrednio wpływ na androgeny, stąd potrafi on ograniczyć wypadanie włosów. Leczenie aloesem jest jednak niezbyt skuteczne, gdy pacjent chce odrostu włosów.

Oprócz tego szeroko rozpowszechnione są również teorie o potrzebie uzupełniania cynku oraz kwasów Omega-3. Ich skuteczność jest jednak niewielka, mająca raczej charakter uzupełniania dla właściwej terapii.

Medlight 630 PRO

Naświetlanie jest jedną z głównych metod leczenia łysienia w salonach kosmetycznych. Jest to bardzo skuteczna metoda, wykorzystująca światło czerwone i niskiej podczerwieni do bezpośredniego działania na:

  • Fibroplasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny, glikoprotein i glokozamid, czyli wszystkich związków kluczowych dla prawidłowego wyglądu i zdrowia skóry oraz opóźnienia efektów starzenia.
  • Poprawę krążenia krwi, a więc dostarczania do komórek tlenu i składników odżywczych, dzięki czemu stają się silniejsze, grubsze.
  • Leczenie podrażnień skóry.
  • Mikrokrążenie i pobudzenia do wzrostu oraz opóźnienie obumierania komórek włosów.

Jest to jedyna metoda leczenia łysienia, która gwarantuje szerokie spektrum leczenia, obejmującego wypadanie włosów z następujących przyczyn:  słabe krążenie, źle odżywione włosy, łysienie androgenowe, łysienie plackowate, brak wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych w organizmie. Nie obejmuje ona wszystkich problemów z łysieniem, ale podchodzi do niego najbardziej kompleksowo.

Problemem mogą być jednak kosztowne zabiegi, które trzeba wykonywać przez okres kilku miesięcy.  Stąd, zamiast korzystać z usług salonów kosmetycznych,  znacznie lepiej jest zakupić Medlight 630 PRO. Urządzenie, które może być z powodzeniem wykorzystywane w domowej terapii, bez względu na płeć i wiek osoby.

Mezoterapia

Metoda polegająca na wstrzykiwaniu preparatów mineralnych, witamin i leków (m.in. ekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna) bezpośrednio do skóry głowy. Regularna terapia znacząco przyspiesza regenerację struktury włosów, a więc zapobiega ich wypadaniu. Jednak dopiero w dłuższej perspektywie pomaga w odrośnięciu. Zabieg powinien być wykonywany przez okres ok. 6-8 miesięcy. Zalecany jest przy: wypadaniu włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży.